(Julkaistu Kankaanpään Seudussa 10.4.14, Lauri Kujanpää, kh:n jäsen)
Olen yllättyneenä ja hämmentyneenä seurannut, miten kaupunkimme hallituksen ja valtuuston puheenjohtajat kovalla innolla yrittävät puolustella Lavia-liitoksen tarpeellisuutta ja järkevyyttä. Mielikuvat ja uskomukset eivät kuitenkaan päätöksenteossa ole enää nykyisin riittäviä perusteita. Kunnan palveluilla ja talouden resursseilla on olemassa selvä yhteys. Jos taloudelliset rahkeet eivät riitä palvelujen tuottamiseen, viedään päätösvalta pois kunnasta. Pelkät ajatukset ja suunnitelmat eivät riitä.
Jos Kankaanpään ja Lavian liitos toteutuisi, olisivat vaihtoehtomme todella vähissä. Erittäin todennäköisesti uusi Kankaanpää ajautuisi heti taloudellisiin vaikeuksiin. Yhdistymissopimuksessa sitoudumme siihen, että kunnan taloutta hoidettaisiin tasapainoisesti kuntalain mukaan. Tähän pääsisimme joko usean prosentin veronkorotuksilla tai järjettömän kovilla tasapainottamistoimenpiteillä. Näistä monia esimerkkejä löytyy konsulttiselvityksestä, joka on kuntalaisille nähtävillä. Kankaanpään elinvoimaisuutta tai houkuttelevuutta kotikuntana eivät nämä toimenpiteet ainakaan edistä. Liitoksen tuomat hyödyt, joita en juurikaan löydä, eivät ole sen arvoisia.
On selvää, että joudumme tekemään tasapainottamistoimenpiteitä ilman liitostakin. Jos liitos toteutuisi, olisivat toimenpiteet kuitenkin huomattavasti rajumpia. On turha väittää, etteivät uudessa kunnassa tehtävät tasapainottamistoimenpiteet heikentäisi palvelutasoa. Jos lopetamme kaikki kyläkouluumme tai luovumme kokonaan yksityistieavustuksista, ovat ne selkeästi palvelutason heikkenemistä. Jatkuvat henkilökunnan lomautuksetkaan eivät todellakaan palvelutasoa nostaisi.
Jo useiden vuosien ajan on kankaanpääläisille kuntapäättäjille tuotu esille, että muutoksia täytyy tehdä. Useat tasapainottamisohjelmat ovat vesittyneet, pääosin suurimman valtuustoryhmän kykenemättömyyteen päättää asiat asioita. Toimenpiteet, joilla Kankaanpään talous saadaan kestävälle pohjalle, ovat pääosin selvillä, ne täytyy enää päättää. Helpoin ja paras tie on tällä hetkellä laittaa päättäväisesti oman kaupunkimme talous kuntoon. Siihen kyllä pystymme. Tapahtuipa kuntakentässä mitä tahansa, niin joka tapauksessa Kankaanpää säilyy tulevaisuudessakin Pohjois-Satakunnan kaupan ja yrityselämän keskuksena.
