Ryhmäpuheenvuoro – Kankaanpään kaupungin tilinpäätöskokous 6.6.26

Valtuutettu Paula Kuusisto piti ryhmäpuheenvuoron 6.6.2026 kokouksessa.

Puheenvuoron piti valtuutettu Paula Kuusisto.

Arvoisa puheenjohtaja, hyvät valtuutetut, hyvät kankaanpääläiset,

Vuonna 2025 aloitti uusi valtuusto ja tämä on sen toiminta-ajan ensimmäinen tilinpäätös.

Talous luo pohjan kaikelle. Vuoden 2025 talousarvio tehtiin tietoisesti alijäämäiseksi, mutta tilikauden tulos oli noin 2,2 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Vuosikate nousi 7 miljoonaan euroon, lainakanta pieneni noin 5 miljoonalla eurolla 47,7 miljoonaan, ja taseen ylijäämä kasvoi 13,3 miljoonaan euroon.

Hyvä tulos ei syntynyt sattumalta: valtionosuuksia ja kotoutumiskorvauksia kertyi arvioitua enemmän, henkilöstökulut ja investoinnit pidettiin tasapainotusohjelman mukaisesti kurissa. On myös hienoa, että henkilöstön sairaspoissaolot ovat kääntyneet merkittävään laskuun. Henkilöstöstä huolehtiminen onkin yksi kaupungin palvelujen avaintekijä.

Vuosi 2025 oli myös uudistusten vuosi. TE-uudistus toi kunnille uuden vastuun työvoimapalveluista, taloushallinnon järjestelmä uusittiin ja Seutuverkko Oy:n osakkeiden myynti vapautti kaupunkia merkittävistä takausvastuista.

Vuoden elinkeinollinen kohokohta oli Honkajoki Oy:n uuden tuotantolaitoksen avautuminen Kirkkokallion ekoteollisuuspuistoon. Noin 30 miljoonan euron investointi vahvistaa alueen kiertotalous- ja elintarviketeollisuutta, luo työpaikkoja ja kasvattaa verotuloja.

Uusi elinvoimalautakunta päätettiin perustaa ja se omalta osaltaan tukee kaupungin elinkeinopolitiikkaa. Pienenä kevennyksenä voi tässä kohdassa todeta, että lautakuntaan valittiin osaavimmat ”änkyrät”, josta termistä kiitos paikallislehdellemme. Omasta mielestäni lautakunnan työ on lähtenyt hyvin liikkeelle enkä ole havainnut mitään vastakkainasettelua vaan pyrkimystä yhteiseen päämäärään.

Asukasluvun kehitys oli meillä toisen kerran peräkkäin lievästi positiivinen,  23 henkilöä. Kasvua selittää maahanmuutto, sillä vuoden 2025 aikana Kankaanpäähän muutti 205 henkilöä, joiden kansalaisuus oli joku muu kuin Suomi. Kotoutumiskorvauksia kertyi 1,69 miljoonaa euroa, selvästi budjetoitua enemmän. Kankaanpää on osoittanut, että pienikin kaupunki voi onnistua kotouttamisessa hyvin.

Myös palveluissa näkyi onnistumisia. Kirjaston lainaus- ja kävijämäärät kasvoivat vahvasti, liikuntapalvelut saivat erinomaiset asiakasarviot ja harrastustoiminta tavoitti satoja lapsia. Nämä luvut kertovat, että arjen hyvinvointipalvelut toimivat ja niille on kysyntää.

Myös perusinfrassa onnistuttiin. Katuja kunnostettiin suunniteltua enemmän, vesihuollon toimintavarmuus parani ja energiatehokkuustoimet näkyivät sähkönkulutuksen laskuna. Nämä ovat arjen kannalta tärkeitä, mutta usein näkymättömiä onnistumisia.

Hyvässä tilinpäätöksessä on silti syytä katsoa rehellisesti myös ne kohdat, joissa ei onnistuttu tai joissa kehitys huolettaa.

Pitkäaikaistyöttömyys kasvoi edelleen, ja TE-uudistuksen kustannukset ylittivät arviot selvästi. Tämä on vakava rakenteellinen ongelma sekä ihmisille että kaupungin taloudelle.

Myös konserniriskejä on syytä seurata tarkasti. Yrityspalvelu Oy:n talous jäi tavoitteista, ja tilinpäätökseen kirjattiin 400 000 euron varaus tulevaa takaustappiota varten Honkajoen Vanhustentaloyhdistyksen lainoista.

Meille on myös tärkeää, että Vatajankosken konserni toimii kannattavasti, jolloin sen tuloutus kaupungille pysyy merkittävällä tasolla.

Katse on kuitenkin jo eteenpäin. Vuodesta 2027 arvioidaan taloudellisesti vaikeaa, kun valtionosuudet ja kotoutumiskorvaukset vähenevät, rahoitus muuttuu ja henkilöstökulut kasvavat. Siksi vuoden 2025 hyvä tulos ei ole syy huolettomuuteen, vaan syy jatkaa vastuullista tasapainotustyötä.

Vuoden 2025 tilinpäätös antaa aihetta kiitokseen, mutta myös velvoitteen pitää suunta vakaana uuden valtuuston ensimmäisinä vuosina.

Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä toivottaa kaikille kaupungin työtekijöille, viranhaltijoille, muille poliittisille ryhmille ja kaikille kankaanpääläisille oikein hyvää ja leppoisaa kesää, nautitaan Kankaanpäästä!