SDP:n valtuustoryhmä 2025: Hannaleena Vuorinen, Mauno Kossi, Esa Viitanen, Heidi Viljanen, Lauri Kujanpää, Katri Kujanpää, Petra Mäensivu ja Paula Kuusisto.
SDP:n ryhmäpuhe 8.12.2025 talousarviovaltuustossa, Katri Kujanpää
Arvoisa puheenjohtaja, hyvät valtuutetut ja muut läsnäolijat
Onpa mukavaa olla täällä valtuustosalissa pitämässä talousarviopuhetta. Korona-aikaan siirryimme Kankaanpääsaliin, joka oli perusteltua, mutta omasta mielestäni paluu tänne niin sanotusti valtuuston kotipesään on valtuuston työskentelylle ja arvovallalle olennaista.
Nyt kun olemme kokoontuneet täällä, puheensorina, ajatusten vaihto ja valtuuston kesken syntynyt yhteisöllisyys on aivan eri tasolla kuin niillä vuosina kun olimme hajallaan pitkin isoa Kankaanpään salin penkkirivistöä.
Valtuusto on instituutio. Se on poliittinen instituutio, jota toimii muodollisten sääntöjen, kuten kuntalain ja hallintosäännön kautta.
Meidät on vaaleilla valittu edustamaan instituutiota. Me emme ole yksilöitä. Meillä ei ole yksilön harkintavaltaa. Meillä on valtuuston harkintavalta.
Se luottamus mikä kevään kuntavaaleissa meille suotiin, on syytä ottaa arvostavalla tavalla vastaan ja toimia sen mukaan. Siitä voi olla myös ihan hyvällä tavalla ylpeä, että on tullut valituksi tähän saliin ja saanut mandaatin hoitaa kankaanpääläisten asiaa.
Valtuutetun on tarkoitus tuoda oma osaamisensa, ajatuksensa ja ideansa instituution käyttöön. Tässäkin talousarviossa näkyy valtuutettujen ja ryhmien kädenjälki, mutta myös lautakuntien ja muissa toimielimissä toimivien luottamushenkilöiden kädenjälki.
Tämä budjetti on uusille valtuutetuille ensimmäinen talousarvio. Osaan kuvitella, että siihen osallistuminen ja sen valmistumisen seuraaminen valtuustoryhmissä on voinut olla silmiä avaavaa.
Kiitos kaikille uusille, että olette tuoneet jokaisessa ryhmässä uutta näkemystä ja ajatuksia päätöksentekoon.
Käsittelyssä oleva ensi vuoden talousarvio henkii mielestämme varovaista optimismia ja silti jatkuvaa sopeuttamistarvetta.
Meillä on edessämme taloudellisia riskejä, joihin me emme välttämättä voi vaikuttaa, koska moni päätetään jossain muualla kuin tässä salissa.
Hienoa on kuitenkin havaita, että synkistelemään ei ole jääty vaan talousarvion valmistelussa on ollut vallalla voimakas yhteinen näkemys erityisesti elinvoimasta.
Se tarkoittaa valtuuston yhtenäistä näkemystä ja halua huomioida yrityksiämme, muita kunnassa toimivia organisaatioita ja yksittäisen kuntalaisen hyvinvointia.
Oma palvelutarjontamme on muutamassa vuodessa myllertynyt. On tullut hyvinvointialue ja on tullut työllisyysalue. Niiden molempien kanssa on harjoiteltu vuoropuhelua ja uskon, että valtuustokauden lopulla näistäkin asioista on selkeämmin nähtävissä, miten homma on mennyt.
On selvä, että sotepalvelujen läsnäoloon täällä Pohjois-Satakunnassa on kaikilla tahoilla tehtävä töitä, vaikka digipalvelut ovatkin huimasti parantuneet hyvinvointialueen myötä. Oma Tapalan sotekeskuksen kiinteistömmekin on asia, jossa kaupungin tulee pitää jatkuvaa ja kiinteää yhteyttä hyvinvointialueen kanssa, vaikka vielä tämän talousarvion investointiriville ei sen suhteen isoja summia olekaan.
Talousarviossa oleva 18–28 -vuotiaiden opiskelijoiden työllistymisseteli sekä vuoden alusta voimaan tuleva, muiden kohderyhmien työvoimalisä ovat hyviä kokeiluja, joista on mielenkiintoista saada valtuustolle vaikuttavuusarviota muutaman vuoden kuluttua.
Uuden elinvoimalautakunnan perustaminen on hyvä asia kokonaisuuden kannalta. Sen rooli on mietittävä tarkkaan. Meillä on ollut toimintamallina kaupungin elinkeinotoimen, johtoryhmän, kaupunginhallituksen ja Kankaanpään Yrityspalvelun kautta toteutettava elinkeinopolitiikka. Johon oman hyvän mausteensa on tuonut myös innovaatiotyöryhmä.
Mitkä asiat siis jatkossa ovat elinvoimalautakunnan päätettäviä? Mitä asioita lautakunta valmistelee kaupunginhallitukselle tai mitä tänne meille valtuustolle, sen pohdinta ja hallintosäännön valmistelu vaatii työtä.
Kankaanpään Seudun Ysäripalstalla oli jotain aikoja sitten muisto uuden lukion rakentamisesta ja muista tehdyistä investoinneista ja elinkeinopoliittisista satsauksista.
Ysärimuisto oli joulukuulta 1995, 30 vuoden takaa. Sen mukaan ”Metalcolor, Kipso, taidekoulu ja lukio ovat yhteensä maksaneet yli 100 miljoonaa markkaa, josta puolet on maksettu.” Jutussa todettiin, että ”Kankaanpää alkaa olla niin sanotusti valmis. Investoinnit joutavat jäihin, ja ensi vuonna tiukka mutta realistinen budjetti pitää palvelut ennallaan.”
Tämä kuvaa mielestäni hyvin sitä, että säännöllisin väliajoin huokaisemme ja ajattelemme, että no nyt tämä on valmista. Eikä tietenkään ole.
Me olemme tehneet reilun kymmenen vuoden aikana erittäin mittavia investointeja, ja nyt meillä käsitellään budjettia, jossa ehkä ajattelemme, että no nyt tämä investointitahti loppuu ja pysyy jatkossa maltillisena. Ollaan valmiita jälleen kerran. Eikä tietenkään olla.
Jo pelkästään konsernin sisällä olevissa yhtiössä on edessä mittavia investointitarpeita tai muita päätöksiä, johon emme sinällään ota tässä tänään kantaa, mutta konserniohjauksesta vastaava kaupunginhallitus tulee olemaan niiden äärellä ja sitä kautta se koskettaa kaikkia valtuustoryhmiä ja erityisesti konserniyhtiöissä toimivia luottamushenkilöitä. Pohjois-Satakunnan Seutuverkon myynti on yksi hyvä esimerkki siitä, miten joku asia voi lähteä hitaasti liikkeelle, olla pitkään vireillä ja realisoitua hyvinkin nopeasti.
Moni asia tapahtuu meistä riippumatta. Meidän on vain kyettävä olemaan samalla pitkäjänteisiä, analyyttisiä ja idearikkaita, mutta silti reagoimaan akuutteihin ja yllättäviin tilanteisiin, joita ympärillämme eteenpäin menevä maailma todennäköisesti heittää.
Talousarvio on valmisteltu hyvin ja normaaleja, pieniä mielipide-eroja lukuun ottamatta hyvässä, rakentavassa hengessä. Siitä kiitos kaikille valmisteluun osallistuneille.
Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä hyväksyy kaupungin talousarvion lukuun ottamattayhtä investointiosaan tehtävää muutosesitystä. Muutos tehdään erikseen investointiosan käsittelyn aikana.
Kiitos kuluneen vuoden yhteistyöstä kaikille. Toivotamme valtuutetuille ja muille luottamushenkilöille, viranhaltijoille, työntekijöille ja kuntalaisille rauhallista ja leppoisaa joulunaikaa ja kaikkea hyvää ensi vuodelle.

